5 דברים לעשות בגינת הירק שלך באוקטובר

באוקטובר הימים מתחילים להתקצר בהרבה ומזג האוויר קריר בהרבה. אולי עדיין יש לך תוצרת טובה לקצור, אבל רוב הקציר של השנה נאכל או נשמר לחודשי החורף. עכשיו זה הזמן לחשוב על מה שצמח היטב השנה ולהתחיל לתכנן את הקציר העתידי של השנה הבאה.

עם זאת, יש עדיין עבודה רבה לעשות בגינת הירק כדי להבטיח קטיף מוקדם בשנה הבאה, כדי להגן על הצמחים שעדיין נמצאים באדמה או כדי לשפר את האדמה בגינה שלך.

לכן אני מציע לך לגלות להלן 5 פעילויות לעשות בגינת הירק שלך לחודש אוקטובר.

1) לשתול שום

אוקטובר ונובמבר הם הזמנים הטובים ביותר לשתול שום. שום צריך הצמדת קור כדי לגדול היטב. חלקו נורה לתרמילים בודדים ושתלו אותם בעומק 10 ס"מ ובמרחק של 15 ס"מ זה מזה. כל שן תגדל לפקעת שום חדשה עד יולי בשנה הבאה. מומלץ לרכוש שום מוסמך מספק מקומי מוכר ולא לשתול שום שנרכש בסופר. הסיבה לכך היא שהסיכוי שלו לשאת מזיקים ומחלות פחות וסביר יותר שיהיה זן מתאים לגידול באזורכם.

2) זורעים את השעועית והאפונה

ניתן לזרוע שעועית רחבה ואפונה עמידה כעת. הם צריכים לנבוט במהירות ולייצר צמחים קטנים שינצחו. באביב הם יזכו בראש על הזרעים שנזרעו באביב ויניבו קציר מוקדם. ציפורים ועכברים יכולים להוות בעיה מכיוון שהם יכולים לאכול את הזרעים או הצמחים הצעירים. אדמה קרה ורטובה עלולה לגרום לשעועית להירקב. כדי להימנע מבעיות אלו, יש לזרוע את הזרעים בעציצים ולשמור אותם בחממה או מנהרה לא מחוממת. שתלו את השתילים למקומם הסופי במרץ.

3) לשתול עצי פרי

ניתן לשתול עצי פרי ושיחים חדשים מאוקטובר ועד חודשי החורף כל עוד האדמה לא קפואה. בחר זנים המתאימים לאזור שלך. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא לראות אילו עצים גדלים היטב בגינה של השכן שלך! רוב האנשים מניחים שלא צריך לגזום עצי פרי בשנים הראשונות שלהם, אבל זה לא המקרה. צמחים צעירים זקוקים לגיזום "אימון" קפדני כדי להבטיח שיש להם מסגרת טובה לענפים שיישאו יבול כבד בעתיד. ישנם מספר ספרים בגודל טוב זמינים והרבה עצות באינטרנט.

4) הגן על הצמחים שלך

עכשיו זה הזמן לבנות קלוצ'ים לכיסוי גידולים כמו מנגולד וחסה חורפית שצריכים להישאר באדמה במהלך החורף.
יש להניח קייל וכרובים אחרים מתחת לרשת כדי להגן עליהם מפני יונים רעבות.
יש לשלוף גידולי שורש מהאדמה ולאחסן במקלט קריר וללא כפור כדי להישאר במצב טוב לצריכה במהלך החורף. קלוש צמר מסייע להגן על סלטי חורף מפני הקפאה

5) שפר את האדמה שלך

לאחר הוצאת היבולים מהחלקה, הגיע הזמן לשפר את האדמה. עבור כמעט כל סוג של אדמה, הדבר הטוב ביותר לעשות הוא להוסיף חומר אורגני רקוב היטב כמו קומפוסט או זבל. ניתן להחזיר את זה לאדמה או ליישם אותו על פני השטח ככרך עבה שיעזור להגן על האדמה מתנאי החורף הגרועים ביותר. במהלך חודשי החורף, תולעי האדמה יתחילו לעבוד על החומר האורגני ויסייעו לערבב אותו באדמה מוכנות לזרוע זרעים באביב.

ואת? מהי הפעילות החיונית של חודש אוקטובר בגינת הירק שלך?