8 טיפים להפקת המרב מגינה קטנה

אם יש לך גינה קטנה, אתה יודע את האתגר של להתאים את כל מה שאתה רוצה לגדול לחלל שיש לך בפועל. הייתה לי חצר גדולה עם גינת ירק שגדלה כל שנה. אחר כך עברנו. לבית החדש שלנו יש הרבה מאפיינים מקסימים, אבל במגרש המיוער שלנו, חלל שטוף שמש אידיאלי לירקות הוא מסובך. על ידי בנייה, שתילה ותכנון הגינה הקטנה שלנו במהלך השנתיים האחרונות, למדתי כמה דברים על להפיק את המרב מחלל גינון קטן.

אם יש לך גינה קטנה, אתה יודע שזה אתגר להתאים את הכל. להלן 8 טיפים שיעזרו לך להפיק את המרב משטח הגינה הקטן שלך.

1. שתלו דברים שאי אפשר לקנות בקלות.

היה לי קשה ללמוד, כי רציתי לגדל הכל בעצמי. אבל עם שטח הגינה המצומצם החדש שלי, הבנתי שזה פשוט לא אפשרי. חיסלתי לראשונה דברים שהיו זמינים באופן מקומי. בצל אדום וצהוב? אני יכול לקנות אותם בשוק. מנגולד שוויצרי? בהחלט משהו שאני חייב לגדל בעצמי. אני גם מנסה לגדל כמה שיותר ירקות שידוע שהם ממולאים בתוצרת כמו תותים ועגבניות מכיוון שקשה למצוא ירקות אורגניים באזור שלי.

2. בחרו גובה

אתה יכול לחסוך הרבה מקום בגינה על ידי טיפוס על הצמחים שלך כמו מלונים, מלפפונים ודלעת. יש לנו מזל שיש לנו גדר בגינה שלנו שעושה את העבודה הזו היטב, אבל גם בניית סבכה פשוטה תעבוד. כאשר הצמחים שלך מתחילים לגדול, שדל אותם פנימה על ידי עטוף אותם בעדינות סביב הגדר. עוד מעט הם ימשיכו לבדם בדרך ויתפסו מקום רק בגובה.

3. חפשו זנים קומפקטיים של הצמחים האהובים עליכם.

אני אוהב לגדל קישואים בעצמי, אבל הצמחים יכולים להיות מפלצתיים. בשנה שעברה עברתי לזן הידוע בצמחיו הקטנים והשיחיים יותר. הייתה לי אותה תנובת פירות, אבל הצלחתי לשתול ארבעה צמחים בחלל שבדרך כלל היה צר מדי לשלושה, והצלחתי לשתול סביבם גם עשבי תיבול. לצמחים רבים יש גם זנים ננסיים שתופסים פחות מקום אך לרוב יש להם פירות קטנים יותר, אז הקפידו לקרוא את התיאורים בעיון.

4. תרגול שתילה רצופה.

זה אומר לשתול דבר אחד, לקצור אותו, ואז לשתול משהו אחר במקומו. זה עובד טוב במיוחד אם יש לך עונת גידול ארוכה, אבל אפילו בעונתי הקצרה מאוד אני מסוגל לשתול יבול שני לאחר קצירת צנוניות ואפונה.

5. זני צמח עם זמני גידול קצרים יותר.

גם אם אין לך עונת גידול קצרה, זנים שפירות מוקדם יותר יאפשרו לך לעשות יותר גינון ברצף. (ראה פריט 4.)

6. אל תיקחו את מרווח הזרעים ברצינות רבה מדי.

אם הייתי מקפיד על מרווח זרעים מתאים בכל חבילת זרעים בכל פעם, לא הייתי עושה הרבה בגינה הקטנה שלי. זה יכול להיות פעולת איזון בין יותר מדי מקום ללא מספיק מקום, אז היזהר בשנה הראשונה ושימו לב איפה עוד תוכלו לעשות בשנה הבאה. עגבניות הן הצמח היחיד שאני לא מצטופף בו כי זה גורם להם להיות מועדים יותר למחלות, הם צריכים זרימת אוויר טובה בין העלים שלהם.

7. תרגול נטיעות לוויה.

צמחים מסוימים גדלים היטב יחדיו, וצמחים מסוימים יכולים למעשה למנוע צמיחה של אחרים. תכנן את הגינה שלך כדי להפיק את המרב ממערכות יחסים מועילות. לדוגמה, אתה יכול לגדל צנוניות בין הגזר שלך מכיוון שהצנוניות שלך יקוצרו הרבה לפני ששורשי הגזר יתחילו לצמוח. שתילת חסה מתחת לצמחי עגבניות יכולה לשמש ככרך טבעי סביב בסיס הצמח ועלים של צמח העגבניות מצלים על החסה משמש הקיץ החמה.

8. השתמשו בצנצנות.

שתילה במיכלים היא דרך מצוינת להרחיב את שטח הגינה שלך. זכור לשמור אותם מושקים היטב. מיכלים שימושיים במיוחד עבור דברים שנוטים לעלות על גינה, כמו נענע, מליסה וארטישוק ירושלמי. התשואה אולי לא כל כך גדולה בעציץ, אבל כדאי לשמור על הצמחים האלה!

יש לכם גינה קטנה? מה אתה עושה כדי להפיק את המרב מהשטח שיש לך?