מה לעשות בגן הירק בחודש מאי

מאי הוא החודש שבו גן הירק מתחיל להיראות יותר ויותר כמו גן הקיץ. בחודש מאי, האיום של הכפור המאוחר אמור להצטמצם ויבולים רכים יכולים להתחיל לשגשג באזור הירק ללא חשש. יש להקשיח יבולים שמתחילים בתוך הבית לפני השתילה בחוץ.

באזורים חמים ניתן סוף סוף לשתול בגינה בתחילת החודש עגבניות, פלפלים, חצילים, דלעת ושעועית. באזורים קרירים, ודא שהטמפרטורות בלילה הן בממוצע 13 מעלות צלזיוס ומעלה לפני שתתחיל להוציא אותן החוצה, מה שיכול להיות בסביבות סוף מאי או אפילו בתחילת יוני, תלוי באזור.

דברים לעשות בגן בחודש מאי:

  • המשך בזריעה רצופה של ירקות עמידים.
  • לזרוע ירקות רכים.
  • מכינים ירקות רכים בפנים.
  • לזרוע או להניח עשבים רכים לאחר הכפור האחרון.
  • מים במידת הצורך.
  • לנקוט בצעדים למניעת חדירת מזיקים לגינה.

התכוננו לשתול חצילים, מלונים, דלעת וקישואים

בתחילת מאי הכינו נקודות שתילה לחציל, דלעת, מלונים וקישואים. חפרו חורים בריבוע של 30 ס"מ, עומק 30 ס"מ ומרחק של 90 ס"מ זה מזה. הוסף קומפוסט או זבל נרקב היטב לתחתית החור, ולאחר מכן מלא את החור. מערבבים את האדמה מהאזור שמסביב כדי ליצור תלולית מעל כל חור. בסוף החודש זורעים שלושה זרעים על כל תל. כשהשתילים עולים, חותכים את שני השתילים החלשים יותר ונותנים לשתיל החזק לגדול. אם אתם מתחילים לשתול, הניחו אחד על כל תל בתחילת יוני.

הכינו ושתלו שעועית ירוקה ושעועית כליה.

בתחילת החודש התכוננו לשתול שעועית ירוקה ושעועית כליה. חופרים תעלה ברוחב 45 ס"מ ובעומק 30 ס"מ. הוסף כמה סנטימטרים של קומפוסט או זבל נרקב היטב לתעלה ומילוי. במחצית השנייה של החודש, זורעים את זרעי השעועית. זרעו אותם בעומק של 6 ס"מ ובמרחק של 20 עד 30 ס"מ זה מזה בשתי שורות במרווחים של 30 עד 40 ס"מ זה מזה. בעת השתילה, הנח את יתדות השעועית לאורך כל צד של שורת השעועית. מקמו את העמודים בזווית וקשרו את העמודים הנגדיים זה לזה ליד החלק העליון שלהם. אתה יכול לחזק את העמודים עם תמוכות אופקיות.

התכונן לשתול עגבניות

בתחילת החודש מכינים נקודות שתילה לעגבניות. חפרו חורים בריבוע של 30 ס"מ, עומק 30 ס"מ ובמרחק של 60 עד 90 ס"מ זה מזה. הוסף כמה סנטימטרים של קומפוסט או זבל נרקב היטב לתחתית החור, ולאחר מכן מלא את החור באדמת עציצים. יוצרים תלולית מעל כל חור. ניתן לשתול בבטחה עגבניות בגינה כאשר טמפרטורות הלילה בממוצע 13 מעלות צלזיוס, לקראת סוף חודש זה או בתחילת יוני. עגבניות שנשתלו קודם לכן יש להגן מפני לילות קרים.

הסר פעמונים ומנהרות עבור כרוב, סלטים, שעועית וגזר

ניתן להקשיח כעת כרוב אביב, גזר, חסה ושעועית הגדלים מתחת לנעלי פלסטיק או מנהרות. תהליך זה של חשיפה הדרגתית לטמפרטורות חיצוניות יכול להתבצע במשך שלושה שבועות כך שהצמחים מתקשים בהדרגה.

לזרוע את הסלק

בסביבות אמצע החודש, זורעים זרעים של סלק ארוך שורש. צילינדרה ורודינה גדלים היטב בחודשים החמים יותר. זורעים את הזרעים במרחק של 2 ס"מ זה מזה ומכסים ב-1 ס"מ של קומפוסט. מאוחר יותר, דלל את הצמחים למרחק של 6 ס"מ. שמור על האדמה לחה באופן שווה כדי לייצר שורשים עדינים.

מכינים את נבטי בריסל

באזורים צפוניים עם קיץ קריר, נבטי בריסל יוצאים החודש לקציר מהקיץ ועד הסתיו. באזורי חורף חמים, המתן לשתול נבטי בריסל בסוף הקיץ ובסתיו. לזרוע נבטי בריסל במרחק של 60 ס"מ. שמור על צמיחה נמרצת של צמחים על ידי שמירה על לחה אחידה של האדמה.

לזרוע גזר

אתה יכול לזרוע גזר בחודש מאי. גזר גדל בצורה הטובה ביותר באדמה קלה, חולית, נטולת אבנים. זני Imperator או Gold Pak שגדלים עם שורשים באורך של עד 20 ס"מ הם בחירה טובה באדמה קלה. באדמה רדודה, סלעית או חרסית, לשתול את זני Chantenay או Nantes עם שורשים שאורכם 15 ס"מ. לזרוע יבולים רצופים במרווחים של שלושה שבועות.

מכינים את הכרובית

כרובית גדלה בצורה הטובה ביותר במקום שבו הטמפרטורות לא מתחממות מדי (מעל 25 מעלות צלזיוס) או קרות מדי (עד -1 מעלות צלזיוס, כפור קל לא יזיק לכרובית). עליית טמפרטורות סביב 15 מעלות צלזיוס היא אופטימלית. הכן זרעי כרובית בתוך הבית בחודש שעבר כאשר טמפרטורות האדמה והאוויר הן לפחות 10 מעלות צלזיוס. שותלים את הכרובית במרחק של 60 ס"מ זה מזה בשורות במרחק של 60 ס"מ זו מזו. הנח כוס נייר ללא תחתית סביב כל צמח כדי להגן על הצמחים מפני תולעים חתוכות.

לזרוע תירס

לשתול תירס כאשר כל סכנת הכפור חלפה. לזרוע זרעים בכל פעם שהטמפרטורות הממוצעות צפויות להישאר בטווח של 5 מעלות צלזיוס בלילה עד לטמפרטורה מקסימלית של 30 מעלות צלזיוס במהלך היום. הכן את אזור השתילה מראש על ידי עבודה ב-3 ס"מ של זבל נרקב היטב. זורעים את הזרעים בעומק 3 ס"מ בקבוצות של שלושה, במרווחים של 45 ס"מ. שמור את הצמח הקשה ביותר לכמה שבועות לאחר הגיחה של השתילים. לזרוע תירס במספר שורות קצרות המסודרות בגוש מלבני. זריעת בלוקים תקל על האבקה; התירס מואבק על ידי אבקת רוח, שאינה יכולה לנסוע רחוק.

התחילו מלפפונים בתוך הבית

התחילו מלפפונים בתוך הבית כשלושה שבועות לפני שהטמפרטורות בלילה מגיעות לממוצע של 13 מעלות צלזיוס. שתילים לא יכולים להיכנס לגן עד שחלפה כל סכנת הכפור. הכינו את מקום הגידול מראש: חפרו בורות 30 ס"מ מרובעות, 30 ס"מ עומק ו-90 ס"מ זה מזה לצמחים נגררים, 30 ס"מ לצמחים מטפסים. הוסף כמה סנטימטרים של קומפוסט או זבל נרקב היטב לתחתית החור, ולאחר מכן מלא את החור. יוצרים תלולית בגובה של כ-15 ס"מ. שתילת מלפפון מתחילה כאשר מזג האוויר חם מספיק.

הגן על תפוחי האדמה

תפוחי אדמה שנשתלו בחודש שעבר צריכים להיות מוגנים מפני כפור מאוחר. הנח כיסויי הגנה על צמחי תפוחי האדמה כאשר הטמפרטורות בלילה צפויות לרדת.

הכינו רצף של גידולי חסה ותרד

שתלו סלטים נוספים, חסות ותרד כדי לשמור על יבול מתמשך. המשך לזרוע חסה ותרד כל שבועיים עד כשמונה שבועות לפני הטמפרטורות המקסימליות ביום ממוצעות סביב 27 מעלות צלזיוס. היכן שהטמפרטורות בקיץ אינן בממוצע 25 מעלות צלזיוס, המשיכו בזריעה רצופה עד כשישה שבועות לפני הכפור הראשון.

לזרוע תרד ניו זילנדי או תרד סיני

לזרוע תרד ניו זילנדי עמיד בחום כאשר הסיכון לכפור חלף. גידול זה מהווה תחליף קיץ לתרד באזורי הקיץ החמים. תרד ניו זילנדי סובל קרקעות חוליות ומלוחות. הוא אוהב את השמש ולא אוהב את הצל. צמחים בוגרים מתפשטים בין 30 ל-90 ס"מ.

לזרוע, לשתול, לחלק, לקחת ייחורים של עשבי תיבול ארומטיים

לשתול יותר שרוול, שמיר, שומר, זעתר ופטרוזיליה.

ניתן לשתול שתילי בזיליקום בסוף חודש זה, כאשר חלפה סכנת הכפור. הניחו את השתילים במרחק של כ-40 ס"מ זה מזה והשקו היטב בשלבים המוקדמים עד לביסוס הצמחים. זורעים את זרעי הבזיליקום בעומק 2 ס"מ.
ייחורים. קח גזרי 7-10 ס"מ של מיורן בעציץ, רוזמרין, מרווה וטימין משנה שעברה. מסירים את העלים התחתונים מהגזרה ובעזרת סכין חדה חותכים את הגבעול ישירות מתחת לצומת. מניחים את הייחורים בסיר מלא בחול או באדמה חולית פתוחה. אם מזג האוויר קר או סוער, הנח הגנה מסוג פעמון.
חֲלוּקָה. נענע וטימין שצמחו לעציצים או התפזרו בגינה ניתן לחלק או לשרש עכשיו. השורשים הזעירים בכל צומת על הרצים יקימו שורשים חדשים אם יקברו באדמה עדינה.

מים לפי הצורך

השקיית שתילים ושתילים חדשים חשובה מאוד. בקרת גדילה עלולה להיות הרת אסון עבור גידולים שגדלים מזרעים. צמיחה תקינה תלויה באספקה ​​קבועה של מים. בדוק את הגינה מדי יום כדי לוודא שהאדמה נשארת לחה באופן שווה. שים את האצבע באדמה, אם היא רטובה, השקיה טובה. אם האצבע שלך יבשה ונקייה, שטפו אותה.